PSYCHOLOGIE a ETOLOGIE ZVÍŘAT


Biolog Marc Bekoff v knize objasňuje, proč si zvířata zaslouží naši lásku a úctu. Je odborníkem, který zvířata doopravdy miluje, protože si uvědomuje, že s námi sdílejí všechny emoce, včetně citu lásky, úzkosti, radosti, obavy i slitování. Pokud si čtenář již zvykl na někdy tradiční darwinistický pohled na přírodu kouzel zbavenou, tato kniha mu může pomoci změnit názor.         

Láska, zármutek, soucítění - úžasná tvář skrytého světa. Starostlivě pečující veverky, věrně milující krkavci, soucitné myšky a truchlící laně - také si tyto city spojujete jen s lidmi? Peter Wohlleben, lesník a autor bestsellerů, člověk s vášnivým zaujetím pro přírodu, čtenáře opět přivádí v úžas, tentokrát nad netušeně bohatým emočním světem zvířat.

V knize plné úchvatných příběhů a podnětných úvah světově proslulý biolog Rupert Sheldrake dokazuje, že mezi lidmi a zvířaty existuje silná vzájemná propojenost a že právě ta zvířata, která jsou nám nejbližší, nás mohou mnohému naučit o komunikaci, vnímání či přírodě. Fascinující pohled na chování lidí a zvířat. 

Profesor biologie, který se více než třicet let věnuje výzkumu chování zvířat, seznamuje s jejich světem emocí. Často se dokáží sblížit i zvířata úplně jiných druhů, i ta, která fungují jako predátor a kořist, jako např. užovka a křečík v tokijské zoo. Zvířata jsou vnímavé bytosti, které prožívají každodenní radosti a strasti.

Průkopnická a originální kniha předního amerického psychologa J. M. Massona a publicistky Susan McCarthyové přináší na podkladě mnohaletého bádání a přímého pozorování přesvědčivé důkazy o tom, co lidé odedávna tušili: zvířata milují a strádají, bývají osamělá, žárlí, prožívají zklamání, zkrátka cítí.                                                        

Krávy jsou různorodé osobnosti stejně tak jako lidé. Jsou extrémně inteligentní, nebo naopak hloupé, umí být nudné, pyšné, agresivní nebo plaché. Dokážou milovat, hrát si, vtipkovat či vyjádřit před ostatními svůj smutek. 


Kniha Zvířata v překladu vysvětluje chování zvířat z pohledu autisty, ale zároveň i naopak: ukazuje, jaké to je, být autistou pomocí příkladů ze zvířecího chování, umožňuje vhled do čtyřiceti let života se zvířaty, kterým Temple Grandinová rozumí, a do nelehkého života s lidmi, kterým se snaží porozumět. 
Marek Špinka, etolog

              

Spadá také do kategorie etiky a filosofie.                   Na planetě Zemi žijí dva svrchovaní predátoři, vybavení anatomicky nejsložitějším mozkem, jaký se v pozemské přírodě kdy vyvinul: člověk a kosatka dravá. Jen ve 20. století zabilo jedno z těchto zvířat na 200 milionů příslušníků svého druhu; druhé ani jediného. Lidé se něčím podstatným liší...                           

Milovníci přírody dostávají do rukou překrásnou knížku, výjimečnou především v tom, že se zvířat nezastává z důvodů humanistických, ale spirituálních. Není sentimentální, a přesto je plná lásky a soucitu. Je to zároveň kniha nesmírně závažná a cenná, neboť ukazuje neudržitelnost vědeckého světonázoru založeného na staletí neměnném středověkém hierarchickém modelu, podle kterého jsou lidé nižší bytosti než andělé a zvířata nižší tvorové než lidé.

KOMUNIKACE SE ZVÍŘATY


Autorka byla již od mala schopná komunikovat se zvířaty a svých telepatických schopností využívá při léčení zdravotních i psychických problémů zvířat. Je schopna se dorozumět nejen s kočkami, psy, koňmi, ale i s hmyzem.                                  

Neobyčejný příběh o léčitelských schopnostech koní a vzájemné komunikaci obrací naruby náš konvenční pohled na tato obdivuhodná zvířata. Autorka také pátrá po duchovních principech stojících v pozadí magického propojení mezi koněm a člověkem - v jehož důsledku koně vnímají a reagují na nepatrné změny v lidském rozpoložení, což z nich činí velice účinné terapeutické pomocníky a učitele.

Jak zvířata prožívají svůj odchod z tohoto světa? Jak se můžeme s jejich duchem spojit? Lektorka kurzů komunikace se zvířaty v knize rozebírá motivy jednání zvířat, i to, jakým způsobem může zvíře dovést svého člověka k vyššímu poznání, pokud mu člověk naslouchá.

Linda Kohanov odhaluje, jak nás koně podporují a vedou k nečekanému uvědomování a pochopení strachu, intuice, vědomí, síly a především autenticity. Kniha S koněm mezi světy je pokračováním Lindina průlomového díla Tao koně. Je plná příběhů o léčení s pomocí koní a poctivě popisuje i proces, který se za vším skrývá. Tyto příběhy dokazují nepopiratelná spojení, jež lidé i koně po celém světě stále častěji objevují.

Tato kniha vás naučí nejen dovednosti komunikace se zvířaty a stálého propojení se s vaším zvířecím kamarádem, ale také jak utišit své strachy a porozumět proč se zvíře ztratí a jak se vyrovnat se všemi emocemi, které podobnou situaci provází.

Jon Katz sa opiera o svoje bohaté skúsenosti z vyše päťdesiatročného súžitia so zvieratami a výcvik vníma ako spôsob poznávania zvierat, milovania ich a pomáhania im, aby boli v našom svete v bezpečí.  Na efektívnu komunikáciu so zvieratami využíva niekoľko nástrojov, medzi nimi aj jedlo, reč tela a vizualizáciu.

Publikace se snaží proniknout do citového světa našich nejvěrnějších druhů. Ke svému studiu psů využívá znalosti ze srovnávací psychologie.

ZVÍŘATA V DIVOČINĚ


Na jaře roku 1993 začal Ben Kilham vychovávat v lesnatém kraji New Hampshire pár osiřelých, divoce žijících medvědů černých a tato zkušenost zcela změnila jeho dosavadní život. Se svými medvíďaty strávil tisíce hodin a přitom objevil dosud nepoznané stránky jejich povahy.

Za svého dlouholetého výzkumu odkryla mnoho z jejich života, ale také ukázala, že o nich ještě stále všechno nevíme, například o jejich agresivitě, hloubce jejich starostlivosti či míře jejich vcítění. Šimpanzi, naši nejbližší příbuzní, nám ukazují naši dávnou minulost, díky nim se dozvídáme i o vlastním místě v životě.

Kateřina Soukupová zachycuje sedmileté každodenní pozorování divoké veverky Pinky, která se usídlila v těsné blízkosti samoty, kde autorka žije. Intimní, zasvěcený a především čtivě napsaný pohled do soukromého života divoké veverky nabízí řadu pozoruhodných detailů i zcela raritních pozorování, jako například veverčí porod, přenášení ještě slepých mláďat mezi jednotlivými hnízdy, výchovu odrůstajících potomků i soužití dospělých veverek mezi sebou.

Miluj svoji rodinu, starej se o ni, nikdy se nevzdávej a nikdy si nepřestávej hrát - to jsou zásady vlků. Vlci se empaticky starají o staré a zraněné příslušníky smečky, láskyplně vychovávají své potomky, přemýšlejí, sní, spřádají plány, inteligentně spolu komunikují - a jsou nám podobnější než jakákoli jiná živá bytost. Příběhy dokládají vlčí smysl pro hodnoty, jako jsou smysl pro rodinu, důvěru, trpělivost, pozornost, zpracování neúspěchů nebo smrti. 

ETIKA A OCHRANA ZVÍŘAT

CIZOJAZYČNÁ LITERATURA

Bylinkářka, spisovatelka, chovatelka afghánských chrtů, přítelkyně Cikánů, cestovatelka, zapisovatelka bylinné moudrosti, ochránkyně zvířat a průkopnice celostní veterinární medicíny Juliette de Bairacli Levy. Více než 70 let žila Julietta s Cikány, kočovníky a venkovany světa a od těchto lidí žijících blízko přírodě se učila léčivému umění zejména pomocí bylin, a také se učila od přírody samotné. Film o ní také v sekci FILMY.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky